Przykładowe usterki
Usterkami mogą być odstępstwa od umowy lub projektu budowlanego, błędy wykonawcze, uszkodzenia mechaniczne lub wady materiałowe.
Tynki wewnętrzne
Najczęściej spotykanymi odstępstwami od normy są odchylenia powierzchni tynku od płaszczyzny, odchylenia powierzchni od pionu/poziomu oraz brak kątów wewnętrznych. Nierzadko występują pęknięcia na ścianach i sufitach. Pojawiająca się rdza na narożnikach tynkarskich jest przeważnie skutkiem użycia nieodpowiednich narzędzi do ich cięcia.
Pionowość oraz płaszczyzny ścian są m.in. ważne w miejscach, gdzie planowana jest zabudowa meblowa, w miejscu montażu drzwi wewnętrznych oraz w łazience. Wszelkie odchylenia powodują powstanie nieestetycznych szczelin pomiędzy tynkiem a elementem wykończenia lub utrudniają wykonywanie prac wykończeniowych.
Podkład podłogowy
Dość często spotykanym odstępstwem od normy jest odchylenie powierzchni posadzki od płaszczyzny poziomej oraz jej pęknięcia spowodowane brakiem dylatacji.
Nierówny podkład powoduje uginanie się podłogi, gdy po niej chodzimy. Skutkiem może być jej skrzypienie. Kłopotliwe staje się równe zamontowanie listew przypodłogowych, a drzwi wewnętrzne potrafią „lewitować”, gdy tworzy się szczelina pod ościeżnicą. Najwyższy punkt posadzki wyznaczy wysokość układania płytek, może powstać duża różnica poziomów na połączeniu dwóch różnych podłóg, zwłaszcza gdy na małej powierzchni decydujemy się na płytki o większym formacie.
Naprawa nierównego podkładu staje się niemożliwa, gdy nie dysponujemy odpowiednim sprzętem.
Stolarka okienna i drzwiowa
Brak zabezpieczenia przed wnikaniem wody opadowej w izolację lub nieszczelne połączenie okna ze ścianą, zarysowania szyb, wady uszczelek i listew przyszybowych, brak regulacji, to najczęstsze usterki okien. Wady powodują degradację izolacji i powstawanie mostków termicznych.
Zdarza się, że drzwi wejściowe są za nisko osadzone lub wstawione w zbyt duży otwór montażowy. Za krótkie uszczelki i brak regulacji to również częsty przypadek.
Dach
Usterkami dachu są najczęściej obróbki blacharskie wykonane niezgodnie z technologią, uszkodzone dachówki oraz brak ciągłości izolacji termicznej. Również częstym błędem jest zastosowanie dachówek specjalnych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Zdarzają się dachy, które nie wykazują spadku do odpływu dachowego, natomiast wykonanie detali pozostawia wiele do życzenia.
Instalacje
Częstym błędem jest niewykonanie instalacji elektrycznej lub sanitarnej zgodnie ze zmianami lokatorskimi, lub zgodnie z projektem budowlanym, oraz wykonanie wentylacji grawitacyjnej niezgodnie z obowiązującymi przepisami.
Inne
Zawilgocenia, uszkodzenia mechaniczne, różne wymiary stopni schodowych, za niskie otwory pod montaż drzwi wewnętrznych, taras ze spadkiem w stronę budynku, itp.
Kontakt
Umówi się na odbiór techniczny lub przegląd przed zakupem nieruchomości